Rośnie opłacalność mieszkań na wynajem

02.11.2022
10:21

Zakupy inwestycyjne i przeznaczanie nieruchomości na wynajem długoterminowy od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ostatnich miesiącach, w wyniku ogromnego wzrostu zainteresowania wynikającego z napływu obywateli Ukrainy szukających schronienia w Polsce, ofert znacznie przybyło, a najatrakcyjniejsze znikają z rynku w ciągu kilku godzin. 

Autorzy raportu Expandera i platformy Rentier.io szacują że liczba ofert wynajmu dostępnych na rynku wzrosła o niemal 70%, zaś opłaty za wynajem – blisko o 30% w porównaniu rok do roku. To powód, dla którego ci, którzy zainwestowali w mieszkanie pod wynajem cieszą się obecnie z większych zysków. Przy takich warunkach rentowność wynajmu najmniejszych metraży kształtuje się na poziomie ok. 6% netto, co odpowiada zyskowi ze standardowej lokaty bankowej z oprocentowaniem ok. 7,3%. Dla przykładu: najem 30-metrowej kawalerki we Wrocławiu to koszt blisko 2500 zł miesięcznie. Do tej kwoty doliczyć należy rachunki za media. Stolica Dolnego Śląska zajmuje tym samym drugą lokatę w klasyfikacji najdroższych polskich miast dla najemców.

O ile podwyżki na rynku najmu to dobra informacja dla właścicieli nieruchomości, o tyle nie są to dobre wieści dla innej, sporej grupy na rynku. Tegoroczna jesień okazała się być czasem wyjątkowo trudnym dla studentów poszukujących nieruchomości do wynajęcia. Nie dość, że dostępność ofert znacznie spadła, a koszta wzrosły, to dodatkowo spotkali się oni ze sporą konkurencją wśród poszukujących. To spowodowało ponowny wzrost najpopularniejszą niegdyś formą wynajmu, a mianowicie – colivingiem. Najem mieszkania, w którym każdy ma swój pokój lub współdzieli go z drugą osobą, ale kuchnia i łazienka są pomieszczeniami wspólnymi to najlepszy sposób na poradzenie sobie z aktualną sytuacją.

Jakie są perspektywy na kolejne miesiące? Mówi się, że do nowych, wyższych cen wynajmu powinniśmy przywyknąć. Właściciele raczej nie będą decydować się na obniżki odstępnego, a rosnące ceny prądu czy gazu nie pozostawią obojętnie tego segmentu rynku.

Jeśli szukasz nieruchomości na wynajem we Wrocławiu – zadzwoń do nas, chętnie pomożemy znaleźć mieszkanie szyte na Twoją miarę!


 

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram