Mieszkanie smart, czyli nowe technologie we wnętrzach

08.02.2023
10:31

Szybsze tempo życia, wyższe opłaty za utrzymanie nieruchomości, ale także rosnąca świadomość ekologiczna i coraz większy wpływ nowych technologii na naszą codzienność – to główne przyczyny rosnącej popularności rozwiązań typu smart home. Co dokładnie oznacza to określenie oraz jakie możliwości daje wprowadzenie nowych technologii do naszych wnętrz? – o tym przeczytasz poniżej!

Wprowadzanie rozwiązań smart najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania wnętrza nieruchomości. W przeciwnym wypadku może okazać się, że bez „kucia ścian” nie będziemy w stanie zaimplementować wszystkich planowanych systemów. Dodatkowo, jeśli kupiliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, warto przeprowadzić inwentaryzację, która pozwoli dokładnie sprawdzić stan poszczególnych ścian, instalacji itp. Jeśli generalny remont jest już jednak za Tobą, wciąż możesz zastosować wybrane systemy inteligentne. Zdecydowaną większością z nich steruje się wygodnie ze smartfona lub laptopa. Jakie rozwiązania mamy do wyboru? Przede wszystkim moduły sterujące systemami centralnymi, takimi jak oświetlenie, temperatura i wentylacja, alarm czy rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Dzięki podzespołom smart możemy również zarządzać funkcjami sprzętów RTV i AGD, w tym – nagłośnieniem i odtwarzaniem muzyki w wybranych strefach.

Jak kształtują się koszty zastosowania takich innowacji? Ceny zależne są od liczby funkcji, metrażu czy marki producenta pakietów smart. Warto jednak zwrócić uwagę, że większość firm posługuje się uniwersalnym standardem KNX, co umożliwia łatwe naprawy i aktualizacje systemów zamiast ich wymiany. Eksperci szacują, że oszczędności wynikające z zastosowania systemów smart pozwalają zatrzymać w kieszeni ok. 30% wartości dotychczasowych rachunków miesięcznie.

Otwierając się na potrzeby młodego pokolenia kupujących, coraz większa liczba deweloperów oferuje rozwiązania smart w standardzie sprzedawanych inwestycji. W nowych budynkach stosuje się m.in. ekologiczne oświetlenie czy filtry powietrza wraz z elementami stałej kontroli jego jakości. O mieszkania z pakietem smart home pyta już 2 na 3 kupujących, co pokazuje, że trend powoli zaczyna rozpędzać się na rynku, a przez to – kreować nowy standard w budownictwie mieszkaniowym.

Jeśli zależy Ci na tym, aby nieruchomość, której poszukujesz zawierała system smart home – zgłoś to jak najszybciej swojemu Agentowi. Przedstawimy Ci wyłączne pasujące do Twoich oczekiwać propozycje.


 

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram