Mieszkanie czy dom? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań!

29.11.2022
16:11

Decydując się na zakup nieruchomości dość często stajemy przed dylematem: mieszkanie czy dom? Każdy wybór ma zarówno zalety, jak i wady zależne od wielu czynników, o których na tak wczesnym etapie możesz nie zdawać sobie jeszcze sprawy. Przyjrzyjmy się na chłodno każdemu rozwiązaniu i wspólnie wybierzmy najlepsze!

Poszukujący nieruchomości z pomocą biura Jot-Be to najczęściej mieszkańcy Wrocławia, koncentrujący się na znalezieniu ciekawej oferty w mieście. Pytając o motywacje, najczęściej słyszymy, że mieszkanie w mieście jest wygodniejsze, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie, a nierzadko też wskazywane jest przyzwyczajenie do takiego stylu życia. Trudno nie zgodzić się z taką argumentacją. Zakup mieszkania nie wiąże się z koniecznością wykonywania dodatkowych prac wokół, takich jak dbanie o ogródek czy podjazd, umożliwia wygodny transport komunikacją miejską zamiast spędzania godzin w samochodzie, a także zdejmuje z nas wszystkie zmartwienia związane z popularnymi usterkami budowlanymi, np. przeciekającym dachem. Kwestia przyzwyczajeń jest tu nie mniej istotna. Jeśli spędzasz dużo czasu korzystając z oferty gastronomicznej, kulturalnej czy sportowej może okazać się, że koszty dojazdu spoza miasta będą niewspółmierne do korzyści. Znane porzekadło mówi, że „starych drzew się nie przesadza” – i choć wiek nie gra tu roli, to „wrośnięcie” w lokalną społeczność może stać się najmocniejszym argumentem za pozostaniem w mieście.

Mniej więcej co czwarty klient naszego biura szuka jednak czegoś zgoła innego. Większej przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej, spokoju i kameralności, zieleni i sielskości krajobrazu. Wybór pada na dom pod miastem. Zakup domu jednorodzinnego, a także mniejszych – bliźniaka czy szeregu, to przede wszystkim większy metraż za mniejszą cenę. Według najnowszych analiz, zakup mieszkania w dużym mieście może być nawet o 200 000 zł droższe niż domu o tożsamym metrażu w miejscowości ościennej. Idąc dalej, zyskujemy własną zieloną przestrzeń w postaci ogrodu. Często także w bryle domu zawiera się garaż. Wybierając nieruchomość poza miastem musimy należeć do grona osób zmotoryzowanych – inaczej trudno jest wyobrazić sobie na dłuższą metę życie w miejscu pięknym, spokojnym, acz odległym od większości punktów handlowo-usługowych. Zwłaszcza jeśli dokonujemy wyboru „na całe życie”.

Wiemy już co nieco o zaletach, zatem – czas na wady. Mieszkanie w mieście niestety nie da nam aż tak dużego poczucia intymności i prywatności jak własny dom. Prawdopodobnie nie będzie też posiadał aż tak dużego ogrodu. Musimy liczyć się również z większym hałasem i… sąsiadami, którzy mogą zmieniać się nawet co kilka miesięcy. Zakup mieszkania to większy koszt początkowy, ale znacznie mniejsze koszty eksploatacji.

Dom to przede wszystkim większe koszty eksploatacyjne, do których dochodzą też paliwo i koszty wizyt samochodu u mechanika. Kwota zakupu jest jednak bardzo atrakcyjna – zwykle o ok. 2000 zł niższa za 1 mkw. niż w przypadku mieszkania. To jednak więcej czasu przeznaczanego na prace porządkowe, ogrodnicze czy remontowe, a mniej – błogiego lenistwa i relaksu. Ucierpieć mogą też Twoje relacje z bliskimi i przyjaciółmi, jeśli nie będą oni w stanie w sposób łatwy i wygodny dostać się do Ciebie.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz – pomożemy Ci w wyborze najlepszej oferty, dopasowanej perfekcyjnie do Twoich potrzeb. Zapoznaj się z ofertami dostępnymi na naszej stronie lub skorzystaj z wyszukiwarki, a następnie wyślij wiadomość lub zadzwoń. Jesteśmy tu dla Ciebie!


 

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram