Indeks Cen wystrzelił jak rakieta

29.09.2023
13:12

Ostatnie dane Biura Informacji Kredytowej rzucają nowe światło na rynek nieruchomości, szczególnie na sektor mieszkań. W sierpniu, aż 38,87 tys. osób złożyło wnioski o kredyt hipoteczny, co stanowi spadek w porównaniu z lipcem, gdy liczba ta wyniosła prawie 43,5 tys. To wyraźny sygnał, że program Bezpieczny Kredyt 2% przyciągnął tłumy chętnych. Skutki tego zjawiska są odczuwalne nie tylko w bankach. Rynek sprzedaży mieszkań przeżywa prawdziwe oblężenie, a ze względu na ograniczoną podaż, ceny idą w górę. Potwierdza to Indeks Cen Mieszkań, regularnie opracowywany przez Morizon.pl. W sierpniu indeks ten wzrósł aż o 43,8 pkt., co stanowi wzrost o 2,75 proc., osiągając poziom 1636,6 pkt. Jeśli spojrzymy na rok, wzrost wyniósł aż 150,5 pkt., czyli 10,1 proc. Ten gwałtowny wzrost indeksu głównie wynika z podwyżek cen mieszkań na największych rynkach, takich jak Warszawa (11,6 proc.), Kraków (15,2 proc.), Wrocław (11,4 proc.) i Poznań (13,6 proc.).

Perspektywy na najbliższą przyszłość nie są optymistyczne dla osób poszukujących mieszkania. W obliczu ograniczonej podaży i wzmożonego popytu, napędzanego przez państwowe środki finansowe, zainteresowanie zakupem własnego mieszkania będzie nadal wysokie, choć z tendencją spadkową. W tej sytuacji istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ceny mieszkań wkrótce ulegną zmianie, chyba że wystąpią nieoczekiwane okoliczności. To zdecydowanie zła wiadomość dla tych, którzy marzą o własnym lokum, ale nie mają wystarczających środków finansowych ani zdolności kredytowej.

Indeks Cen Mieszkań (ICM) wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań używanych wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Morizon - Gratka (m. in.: Morizon.pl, Gratka.pl, Domy.pl, Oferty.net, Bezposrednie.com) obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast. Bazową datą dla indeksu jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów.

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2024
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram