Ekspozycja okien – jak wybrać tę idealną dla siebie?

19.12.2022
10:38

Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają osoby poszukujące nieruchomości jest to dotyczące ekspozycji okien. Ilość światła dziennego, które wpada do poszczególnych pomieszczeń jest bardzo ważnym elementem, które wpływa na atrakcyjność danego mieszkania lub domu, a co za tym idzie – często też na jego cenę. Poznaj zalety i wady każdego z układów i wybierz idealny dla siebie!

Ekspozycja na południe

To najlepsza propozycja dla osób, które lubią ciepło. Od strony południowej światło słoneczne gości najdłużej. Dzięki temu mieszkanie naturalnie się nagrzewa, jednocześnie pozostając jasne przez wiele godzin (od późnego ranka do popołudnia). Warto pamiętać, że taka ekspozycja w sezonie letnim może skutkować nadmiernym wzrostem temperatury we wnętrzu. Wskazany jest zatem montaż rolet i/lub klimatyzacji.

Mieszanka południa z zachodem lub wschodem

To miks idealny. Ekspozycje te zawierają największe zalety usytuowania okien na południe, eliminując jednocześnie problem przegrzewania się pomieszczeń. Pomieszczenia o tej orientacji charakteryzują się dużą ilością światła w godzinach popołudniowych. Polecamy mieszankę południowozachodnią do salonu, a południowowschodnią – do sypialni.

Co słychać na wschodzie

Ekspozycja okien na wschód dostarczy najwięcej światła dziennego w godzinach porannych, do południa. Przez resztę dnia przestrzeń pozostanie w cieniu. W tym przypadku nie wystąpi zatem problem przegrzewania się nieruchomości, jednak, zwłaszcza gdy dnie są krótsze, może być trochę za ciemno. Orientacja wschodnia to doskonały wybór dla kuchni czy jadalni.

Ekspozycja zachodnia

Popołudnia w pomieszczeniach z zachodnią ekspozycją okien mogą być dość trudne ze względu na oślepiające słońce, które wpada pod ostrym kątem do wnętrza. W tym przypadku również może doskwierać nam problem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń.

Północ znaczy chłodniej

W północnej części mieszkania warto zaplanować sypialnię. Światło wpadające przez okna o tej ekspozycji jest rozproszone, delikatne, nieostre. To również gwarancja niższej temperatury i większej ilości cienia niż w pozostałych przypadkach.

Północny wschód, północny zachód

Ekspozycja północna z domieszką wschodu lub zachodu jest dość rzadko spotykana. To orientacja, która zwykle towarzyszy pomieszczeniom gospodarczym, przedpokojom czy łazienkom. Światło naturalne dociera tu maksymalnie do południa.

Dobór optymalnej ekspozycji na światło dzienne w mieszkaniu jest dość trudnym zadaniem. Decydując się na zakup mieszkania lub domu, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki wpływające na nasłonecznienie wnętrza, takie jak piętro, bezpośrednie sąsiedztwo czy roślinność za oknem. Ważną zmienną jest także tryb życia, jaki prowadzimy. Pamiętaj! – wszystkie wątpliwości rozwiać może również nasz doradca podczas prezentacji nieruchomości.


 

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram