Czy światło dzienne ma znaczenie przy wyborze mieszkania?

27.03.2023
12:53

Czy przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na położenie nieruchomości względem stron świata – zdecydowanie TAK!

Nie od dziś wiadomo, że światło dzienne ma ogromny wpływ na nasze życie a w szczególności na naszą psychikę. Odczuwamy to przede wszystkim teraz, w okresie przesilenia zimowo-wiosennego, kiedy po okresie krótkich i pochmurnych dni jesteśmy spragnieni przyjemnego ciepła promieni słonecznych i dłuższych dni.

Dostępność światła dziennego doceniamy również w naszych domach i mieszkaniach, a długość nasłonecznienia nieruchomości stanowi kryterium, które coraz częściej bierzemy pod uwagę przymierzając się do zakupu czy wynajmu nowego lokum. Im więcej dziennego światła, tym nieruchomość oceniana jest lepiej przez potencjalnych Kupujących i Najemców.

Według raportu stworzonego przez firmę Domondo aż 93% respondentów uważa, że ilość czasu z dostępem do światła dziennego oddziałuje na ich samopoczucie. Średnio 8 na 10 osób twierdzi, że dłuższy dzień pomaga im mieć lepszy humor i więcej energii do działania. W ramach badania zapytano respondentów, jak oceniają dostępność światłą dziennego w swoich domach. Większość z nich uznała, że jest ona wystarczająca, natomiast niemal co trzecia osoba odczuwała jego niedosyt. Wśród przyczyn niezadowolenia najczęściej podawana była zła ekspozycja okien, pozostałe powody to m.in.: zbyt mała ilość otworów okiennych i zbyt bliska odległość ścian sąsiadującego budynku.

Kupując mieszkanie warto zatem przemyśleć kwestię rozmieszczenia okien w mieszkaniu i usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata. Uznaje się, że najkorzystniejszym położeniem okien w salonie jest strona południowa, która zapewnia dostęp dziennego światła przez dłuższą część dnia i lepsze pozyskiwanie ciepła. Kuchnię i inne pomieszczenia gospodarcze, najlepiej lokalizować po stronie północnej, która jest z reguły ciemniejsza i chłodniejsza. Preferencje co do umiejscowienia sypialni są już bardziej indywidualne, natomiast uznaje się za korzystne usytuowanie jej od wschodu, co zapewnia dostęp światła o poranku i chłodniejszą temperaturę w godzinach wieczornych. Zachód natomiast, ze względu na długi dostęp dziennego światła, będzie korzystnym miejscem na umiejscowienie pokoju dziecięcego lub gabinetu do pracy.

Powyższe rady sprawdzą się na etapie wyboru mieszkania i nie zawsze są możliwe do wprowadzenie w życie. Jak możemy zatem sprawić, aby nasze wnętrza były lepiej doświetlone. Istnieją różne dekoratorskie sposoby, które możemy wykorzystać. Jednym z łatwiejszych i niewymagających dużych nakładów finansowych jest przemalowanie ścian w jasnych barwach i dobranie dodatków w jasnych odcieniach. Pomóc może również zakup dodatkowych lamp lub luster, które odbijają świtało i optycznie powiększają pomieszczenia. Możemy zdecydować się również na jaśniejsze zasłony w oknach lub zupełny ich brak.

Jeżeli planujesz zakup lub wynajem nieruchomości i chciałbyś, aby spełniała ona Twoje wymagania, również te dotyczące ulubionych stron świata, zapraszamy do kontaktu. Przedstawimy najlepsze oferty na rynku!


 

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram