Co na rynku nieruchomości zmienia wzrost inflacji?

24.10.2022
15:10

Jedni mówią o kryzysie, drudzy – o chwilowym przestoju. To obecnie najpopularniejsze opinie na temat sytuacji na rynku nieruchomości. Odpowiedzialną za to zamieszanie jest rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja, która krzyżuje plany nie tylko deweloperom, ale przede wszystkim kupującym.

Po wstrząsie, który najmocniej odczuwalny był na rynku pierwotnym, sytuacja powoli się stabilizuje. Deweloperzy wstrzymali wprowadzanie do sprzedaży większości inwestycji planowanych na ostatnie półrocze, natomiast wciąż z sukcesami sprzedają nieruchomości dostępne w ofercie „od ręki” bądź z bliskim terminem oddania do użytku. Ceny za metr kwadratowy nie rosną już z miesiąca na miesiąc, co pozwala kupującym na chwilę finansowego oddechu i łatwiejsze planowanie ewentualnych zakupów – najczęściej gotówkowych.

A skoro mowa już o finansowaniu - rynek kredytów hipotecznych przeżywa głębokie załamanie. Liczba przyznawanych kredytów drastycznie spadła w porównaniu do ubiegłego roku. Szacuje się, że nawet 70% mniej wniosków kredytowych wpływa obecnie do banków. Najpopularniejszym sposobem płatności na rynku nieruchomości jest gotówka. Kredyty stanowią nieznaczny odsetek w statystykach, a przyznawane są wyłączne osobom o stabilnych, wysokich zarobkach. Warto jednak na bieżąco śledzić oferty banków, które coraz kreatywniej odpowiadają na obecną sytuację, wychodząc naprzeciw przyszłym klientom.

Jak miewa się rynek wtórny? Tu sytuacja zdaje się być nieco bardziej przewidywalna i odporna na wstrząsy. Ceny mieszkań stabilnie utrzymują się na poziomach z ubiegłego roku czy dwóch, choć właściciele chętniej podejmują się negocjacji z klientami, co wpływa na nieco niższe ceny transakcyjne od ofertowych. Ze względu na stały niedobór mieszkań w Polsce, kupujący w obecnej sytuacji łaskawszym okiem spoglądają na to, co już gotowe i dostępne „od zaraz”.

Według danych zebranych przez Bankier.pl, średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu, o powierzchni 38-60 mkw., a zatem najpopularniejszych obecnie wśród kupujących, kształtują się na poziomie ok. 10 000 zł/mkw. Na rynku wtórnym cena ta wynosi niespełna 1000 zł więcej.

Jeśli szukasz mieszkania we Wrocławiu i potrzebujesz wsparcia związanego z finansowaniem lub poszukiwaniem nieruchomości – zgłoś się do nas!


 

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2023
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram