Mieszkać na wsi czy w mieście?

09.09.2015
8:00

Mieszkać na wsi czy w mieście?

…oto jest pytanie. A odpowiedź na nie tylko z pozoru wydaje się prosta. Jeśli lubimy mieć wszędzie blisko, korzystamy z komunikacji miejskiej, a po pracy czy zajęciach chcemy wyjść do kina lub teatru – wybierzemy miasto. Jeśli męczy nas hałas metropolii, marzy się nam cisza, spokój i domek z ogródkiem – będziemy rozważać kierunki poza miastem. Zakup nieruchomości to zwykle zakup na lata i warto rozważyć wszystkie zalety i wady każdej z opcji, mając na uwadze również dłuższą perspektywę czasową.

 

Wsi spokojna, wsi wesoła…

Mieszkanie pod Wrocławiem ma wiele zalet. Otoczenie przyrody, cisza, przeważająca w okolicy niska zabudowa – te argumenty przemawiają za tego rodzaju lokalizacją. Własny ogródek, w którym mogą bezpiecznie bawić się dzieci, poranna kawa na tarasie przed domem to również kusząca wizja. Nie bez znaczenia jest lepsza jakość powietrza i niskie natężenie hałasu. Domy pod miastem są również bardziej dostępne cenowo. Dziś w cenie dużego mieszkania w centrum miasta nabyć można pod Wrocławiem dom z ogródkiem o pow. ok. 100 m2. W ostatnim czasie pojawiło się też wiele ciekawych ofert deweloperów domów i mieszkań, zwłaszcza na południe od granicy Wrocławia. Jeśli chodzi o mieszkania w strefie podmiejskiej – te często mieszczą się w programie MdM.

Domy pod miastem wybierają zwłaszcza rodziny które poszukują dla siebie większego metrażu oraz bezpiecznej przestrzeni zabaw dla dzieci. Tego rodzaju nieruchomościami interesują się również pary, które dopiero planują powiększenie rodziny. Nie bez znaczenia jest kwestia zawodu. Lokalizację poza miastem doceniają zwłaszcza przedstawiciele wolnych zawodów, a także właściciele firm, czy też osoby z tzw. wyższego managementu. Osoby te często mogą sobie pozwolić np. na pracę z domu bądź też elastyczne godziny pracy. Jeśli pracujemy etacie, do tematu domu poza miastem należy podejść ze szczególną rozwagą. Po powrocie z pracy, zwłaszcza w późnych godzinach popołudniowych, nie wykorzystamy w pełni możliwości, jakie daje dom. Nie wszystkim może też odpowiadać konieczność utrzymywania ogrodu wokół posesji, co najczęściej zabiera czas w weekendy i dni wolne.

 

Miejskie życie

Trend powrotu do miast widoczny jest na całym świecie. Doceniamy wygody: w pełni rozwiniętą infrastrukturę, dobry transport, dostęp do sklepów, oświaty, służby zdrowia, a także rozrywki i kultury. Miasto wybierają zarówno aktywni młodzi, którzy uczą się lub pracują we Wrocławiu, jak i osoby starsze, dla których liczy się bliskość sklepów i lekarzy specjalistów. Również osoby z dorastającymi dziećmi mają na uwadze ich potrzeby i decydują się na lokalizację miejską. Dzięki temu nastolatek może samodzielnie przemieszczać się po mieście np. do szkoły, czy na zajęcia. Miasto to przede wszystkim atrakcyjna propozycja dla osób zabieganych, które w rozkładzie dnia nie mogą pozwolić sobie na długie dojazdy.

Zdecydowana większość ofert w mieście to mieszkania. Jeśli komuś marzy się przy tym  własny ogródek może wybrać mieszkanie z ogródkiem  na najniższej kondygnacji. Choć czasem trudno to porównać z komfortem wypoczynku w domu wolnostojącym. W ofercie deweloperów pojawia się obecnie wiele ciekawych projektów mieszkań usytuowanych w atrakcyjnych dzielnicach Wrocławia. Tutaj oczywiście przy zakupie należy liczyć się z ceną za metr kw. wyższą niż w lokalizacjach poza miastem. Rozwiązaniem też jest rynek wtórny, na którym ceny regularnie spadają. Dziś, w dobie, gdy wielu klientów decyduje się na kolejne mieszkanie trafić można na ciekawe oferty zwłaszcza z rynku wtórnego, w dobrych lokalizacjach, a – co najważniejsze – gotowych do zamieszkania.

 

Nie zawsze sielanka i  nie zawsze high life

Prócz zalet, każda z wymaganych lokalizacji ma swoje ograniczenia. Jeśli chodzi o wieś, na pierwszym miejscu, zwłaszcza w miejscowościach oddalonych od miasta i słabo skomunikowanych, problemem może być transport. Codzienne dojazdy okazują się  uciążliwe i czasochłonne. Nie jest to wyłącznie kwestia korków, ale i słabo rozwiniętego transportu publicznego w tych miejscowościach. Zwykle konieczne jest  też posiadanie – w przypadku rodzin – nawet dwóch samochodów po to, by zaspokoić codzienne potrzeby: dowieźć do szkoły lub przedszkola, dostać się do przychodni, czy do większego sklepu. Relatywnie niższa cena za metr zakupu nieruchomości nie powinna też być wyłącznym argumentem przemawiającym za wyborem podmiejskiej lokalizacji. Do kosztów utrzymania – prócz ogrzewania i często raty – należy dodać też kwotę potrzebą na dojazdy (benzyna, bilety na pociąg lub autobus).  Również ograniczony dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej może niektórych skłaniać do wyboru mieszkania w mieście.

 

Miasto również ma swoje ograniczenia. Tutaj wiele zależy zwłaszcza od wyboru dzielnicy. Dużą rolę odgrywa kwestia dojazdu do centrum – najlepiej tramwajem. Rejony miasta bez linii tramwajowych uważane są za mniej atrakcyjne. Dla niektórych dotkliwe mogą okazać się miejskie hałasy, a także brak zieleni w okolicy. Spaliny samochodów, czy też emisje  przemysłowe wpływają negatywnie na jakość powietrza. W różnych dzielnicach Wrocławia mamy też różny poziom bezpieczeństwa. I niekoniecznie lokalizacja blisko centrum oznacza – jak w wielu miastach europejskich – bezpieczniejsze otoczenie. Przy zakupie nieruchomości trzeba się liczyć z większym wydatkiem. Dziś średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu obecnie to ok. 5 700 zł za m2. Ceny domów we Wrocławiu w dobrze skomunikowanych dzielnicach, blisko Centrum zaczynają się od 600 000 zł.

 

Złoty środek

Nie zawsze jesteśmy zmuszeni, by dokonać radykalnego wyboru. Istnieją bowiem miejscowości usytuowane w otulinie Wrocławia, które łączą zalety mieszkania na wsi i w mieście. Cieszą się one nierzadko większym zainteresowaniem niż niektóre dzielnice Wrocławia. Przykładem  są  tu blisko usytuowane względem południowej granicy Wrocławia  miejscowości w gminie Kobierzyce, zwłaszcza Bielany Wrocławskie czy Ślęza. Tu wśród zalet wymienić można dobry transport publiczny, dogodny dojazd do Centrum samochodem, bliskość centrów handlowych w Bielanach, a także rozbudowaną sieć przychodni i placówek oświatowych. Dodatkowo dostęp do rozrywek i kultury – przedstawienia teatralne organizowane przez Scenę ATM, superprodukcje operowe i koncerty muzyki poważnej w Zamku Topacz, czy też planowane w nowej części Parku Handlowego Bielany kino Helios  – to wszystko decyduje o zwiększającej się atrakcyjności tej okolicy, co przekładać  się będzie na coraz większą liczbę mieszkańców.

Ciekawymi lokalizacjami są też usytuowane na południowym zachodzie to miejscowości Smolec i Krzeptów, a na północy Ramiszów, Krzyżanowice, Mirków i Długołęka. Wśród nich znajdują się lokalizacje bardziej lub mniej prestiżowe. Bywa, iż ceny nieruchomości są tu wyższe niż we Wrocławiu. Miejscowościami granicznymi są na południu Tyniec i Domasław, zaś na północy – Mirków i Długołęka.

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem lokalizacji i trudno nam wybrać –

JOT-BE NIERUCHOMOŚCI sp. z o.o.
to  agencja nieruchomości we Wrocławiu.
Jesteśmy dla Was od 40 lat!
Piłsudskiego 8a,
50-049 Wrocław
NIP: 8971615381
REGON: 932095140
Poniedziałek-piątek
9:00 - 17:00
JOT-BE Nieruchomości 2022
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram